Takéhoto starostu si Petržalka nezaslúži

Autor: Ján Bučan | 7.11.2018 o 12:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  513x

Komunálne voľby sú predo dvermi a kandidáti na starostu sa predbiehajú vo volebných sľuboch a v tom, čo už pre občana urobili. V Petržalke kandiduje 9 kandidátov a teda je z čoho vyberať.

Nie je však dôležitý iba obsah, čo títo kandidáti hovoria ale aj to, kto to hovorí. Mnohí z nich akoby kalkulovali s tým, že samospráva je dlhodobo v centre nezáujmu občanov, veď voliť chodí iba niečo okolo 28%  (vo komunálnych voľbách v Petržalke v roku 2014).

Preto si dovolím pár slov k favoritovi týchto komunálnych volieb, kandidátovi na starostu Jánovi Hrčkovi.

Ján Hrčka - Robíme pre Petržalku?!?

Kandidát Ján Hrčka vstúpil do kampane s heslom „Robíme pre Petržalku“. Je to však naozaj tak? Posúďte sami.    

Ján Hrčka patrí medzi najväčších absentérov na zasadnutiach orgánov zastupiteľstva. Spomedzi 35 poslancov mu za obdobie 2015-2018 patrí tretie miesto (28,82%), v rokoch 2015-2016 nebol v práci takmer každý druhý deň (priemer 45,83%). Pri priemernej absencii poslanca vo svojom funkčnom období 12,22% to o niečom svedčí... Je už iba paradoxom, že jeden z najväčších absentérov navrhol a presadil zvýšenie platov poslancov o 40tis.€ ročne.

Absencie poslanca Hrčku, ktorý v petržalskom zastupiteľstve sedí už 8 rokov by sa dali ospravedlniť snáď iba jeho mimoriadnymi výkonmi pre Petržalčanov. Pozrime sa teda na výkon:

- z 8 posledných schvaľovaných rozpočtov mestskej časti ho 5x nepodporil. Iba uvediem, že schvaľovanie rozpočtu je kľúčovým predpokladom fungovania mestskej časti ako aj realizácie priorít pre občanov

- nepodporil výstavbu petržalskej plavárne

- nepodporil zámer obnovy športovísk

- nepodporil zámer rekonštrukcie škôl

- nepodporil pridelenie nových, zvýšených dotácií pre deti a mládež v petržalských športových kluboch, kedy pri hlasovaní zbabelo ušiel na chodbu

- v decembri 2017 stopol na rokovaní o rozpočte pre rok 2018 spolu s poslankyňou Ovečkovou budovanie atletických dráh v areáloch ZŠ Gessayova a ZŠ Holíčska

- pri riešení nedostatku kapacít v materských školách nehlasoval za projekt: „Rekonštrukcie budovy ZŠ Turnianska za účelom navýšenia kapacít MŠ“

Zákulisné hry

Poslanec Hrčka rád svoju pasivitu ospravedlňuje tým, že stojí v opozícii voči súčasnému starostovi Bajanovi a svoju funkciu poslanca teda redukuje na opozičnú a kontrolnú. Pozrime sa teda, ako sa mu darilo v rámci tejto logiky:

- od roku 2010 do roku 2015 v hlasovaniach nikdy nepodporil plat starostu Bajana, v roku 2016 dokonca hlasoval za jeho zníženie. Aký obrat ale nastal v roku 2018, kedy sa z poslanca  Hrčku stal jeden zo spolunavrhovateľov navýšenia platu starostu Bajana na 4500€ a podporil to aj hlasovaním. Čo ta náhla zmena? Okrem prázdnych floskúl sú príčinou „drží zatiaľ všetkly aj nepísané veci a dohody, ktoré sú.“ 

Môžeme iba špekulovať, čo stojí za týmito zákulisnými dohodami a hrami. Za náhlymi sympatiami k starostovi Bajanovi môže byť dohoda na získaní sféry vplyvu p. Hrčku v miestom podniku Verejnoprospešných služieb či dosahu na miestne médiá, s ktorými mestská časť spolupracuje:  

- verejné vyhlásenie p. Hrčku, na januárovom zastupiteľstve 2018, o  potrebe zvážiť poverenie pre  p. Uhrína (pôsobil aj v Karlovej Vsi s p. Hrčkom) na vedenie miestneho podniku VPS. Zhodou náhod bol p. Uhrín poverený vedením VPS 1.4.2018, teda ani nie tri mesiace po hlasovaní o navýšení platu starostovi. Zostáva už len smutným konštatovaním, že podnik vo sfére vplyvu kandidáta Hrčku od marca neriešil viac ako 230 podnetov Petržalčanov a pribúdajú podnety od občanov k tomu, že sa prestali vysýpať koše. 

- v januárovom čísle Petržalských novín bol zrušený môj rozhovor k problematike dotácií pre šport,  15. februára 2018 zase bola pre zmenu zrušená relácia na tému školstvo v TV Bratislava, kde som mal byť jedným z hostí.

- od januára 2018 sa tiež datuje snaha mocensky ovládnuť Petržalské noviny po tom, čo si dovolili publikovať kritický článok voči nemu od Greksu (inzercia) počas volebnej kampane BSK 2017. Mocensky ovládnuť sa mu ich nepodarilo a po 23 rokoch skončila spolupráca novín s mestskou časťou.

Referencia Karlova Ves

Kandidát na starostu Hrčka tiež s obľubou používa ako referenciu svoje pôsobenie vo funkcii prednostu v Karlovej Vsi. Zhodnotiť to síce najlepšie budú vedieť Karlovešťania, čo ale zaujalo je zrušenie základnej školy, ktorú napriek odporu verejnosti p. Hrčka presadzoval a rezidenčné parkovanie.

- Je pravdou, že dobré dáta sú základom dobrého rozhodovania. Práve nimi sa oháňal prednosta Hrčka v Karlovej Vsi, keď zatváral základnú školu aj napriek odporu rodičov. Ja iba dodám, že okrem dobrých dát je potrebné byť aj empatický a sledovať verejný záujem. Podľa tejto logiky kandidáta Hrčku by asi boli na zatvorenie zrelé aj niektoré školy v Petržalke. 

- rozpaky vyvoláva aj rezidenčné parkovanie, ktoré p. Hrčka doprial Karlovej Vsi. Je zdarma (teda platia ho všetci – aj nemotoristi z rozpočtu) a zavedené na desiatich uliciach. Problém sa teda presunul do okolitých ulíc. Marketingovo efektné, reálna účinnosť rozpačitá...

Zhrnuté a podčiarknuté, počas 8 rokov pán Hrčka pre Petržalku nepohol ani prstom. Ak by v sále sedelo za posledných 8 rokov 18 takýchto „hrčkov“, Petržalka by dodnes nemala plaváreň, revitalizovaných 22 vnútro-sídliskových športovísk či po 25. rokoch vymenené hygienické zariadenia na všetkých materských a základných školách. Priority tohto kandidáta na starostu sú jasné - vlastné ego na prvom, Petržalčan až na poslednom mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Začala inaugurácia Bidena, Trump odletel na Floridu

Donald Trump ako prvý prezident USA za viac ako sto rokov nebude na inaugurácii svojho nástupcu.


Už ste čítali?